ANASAYFAGevaş Belediyesinden Tarıma Can Suyu

Gevaş Belediyesinden Tarıma Can Suyu

"GEVAŞ BELEDİYESİNDEN TARIM'A CAN SUYU

Gevaş Belediyesi tarafından, DAP idaresi desteğiyle 2015 ve 2016 yılından bu yana ilçede 15 mahallede toplamda yaklaşık 50 km uzunluğunda 16 adet beton sulama kanalı yapılarak adeta mütevazi bir rekora imza atıldı.

İlçede yapılan sulama kanalı çalışmaları sonucu; ilçenin 2015 ve 2016 yıllarında Van’da en çok sulama kanalı yapılan ilçesi olarak başı çektiği öğrenildi. Gevaş Belediyesi yetkilileri, tarım açısından zenginliğiyle bilinen Gevaş topraklarına can suyu olacak projeleri hayata geçirdiklerini ve halihazırda 10 adet daha projelerinin bulunduğunu bildirdi. Bu projelerin 2 tanesinin DAP idaresince bu sene destekleneceği ve tamamlanacağı bundan sonraki yıllarda ise kalan projeler için çalışmaların devam edeceği öğrenildi.

Temel geçim kaynağının tarım olduğu bilinen Gevaş'ta önemli sorunlardan olan sulama altyapısının verimli hale gelmesi için Gevaş Belediyesinin gösterdiği duyarlılık vatandaşlar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanıyor. Örneğin Kavaş ve Akdamar bölgelerinde yıllardır çiftçinin kanayan yarası durumunda bulunan Berzivan kanalının Dap desteğiyle Gevaş Belediyesi tarafından yapılıyor olması tarımsal sulamada bir milat olarak kabul ediliyor.

Kazanç, Yemişlik, Akdamar,Yuva ve Göründü mahallelerini sulayan bu kanal inşaatının 2 ay içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Bu kanal bittiğinde bölgede fasulye, şeker pancarı ve sebze rekoltesinde de büyük bir artış olacağı beklentisi hakim. Sahadaki vaziyeti Kavaş bölgesi çiftçilerinden S.B en yalın haliyle dile getiriyor: “ Her sene kanallarımız toprak olduğundan ürünlerimize su yeterince gelmiyordu benim hem geçen sene yapılan Urus kanalı hem de Berzivan kanalından beslenen tarlalarım var. Beklediğimiz kazançları elde edemiyorduk bu yüzden. Allah yapandan da yaptırandan da emeği geçen herkesten de razı olsun..."

Kaynak: Gevaş Gazetesi