Gezilecek Yerler

Van Gölü’ne kıyısı olan bu ilçe, birçok sahil ve piknik alanına sahip olmasının yanı sıra tarihi değer taşıyan birçok yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Gevaş’ın sınırları içinde olan Akdamar Adası ile turistlerin en çok ziyaret ettiği Van Gölü adasıdır. Üstelik bu ilçede efsanelere sahip olan Van Gölü canavarının bir de heykeli vardır. İşte Gevaş gezilecek yerler listesi…

Gevaş Gezilecek Yerler: İzettin Şir Camisi ve Külliyesi
Karşıyaka Mahallesinde bulunan bu Cami ve külliye, Selçuklu döneminde kalmıştır. Kesme taşlardan yapılmış olan bu tarihi cami ve külliyenin camisine minare sonradan eklenmiş. Günümüzde anıtsal bir yapı olan külliye korunarak gelecek nesillerinde de olduğu şekilde görmesi konusunda çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır.

Gevaş Gezilecek Yerler Listesinde Halime Hatun Kümbeti
İlçenin merkezinde bulunan bu kümbet, üzerinde yer alan kitabede yazdığının üzerine Melik İzzeddin tarafından kızı Halime Hatun için yaptırılmış bir yer. Kümbet, zarif ve sağlam mimarisi ile dikkatleri çekerken detayları sizi büyüleyecek bir ihtişama sahiptir.

Selçuklu Mezarlığı
Tarihte Selçuklular için önemli bir yer olan Gevaş’ın her bir alanında bu ulusa ait birçok yapı ve ize rastlamak oldukça doğal. Tüm bu tarihi yapılar arasında ise gitmeniz gereken bir yer ise Selçuklu Mezarlığı’dır. Burası yapı bakımından Ahlat’ta yer alan Selçuklu Mezarlarına benziyor. Bu mezarlık günümüze sağlam olarak ulaşmış ancak içinden bir yol geçiyor. Bu nedenle bu mezar iki bölümden oluşuyor ve Halime Hanım’ın kümbeti de bu mezarlığın yanında. Tarihi hissettirecek olan bu ikiliyi kesinlikle Gevaş’a geldiğinizde görmeniz gerekiyor.

Gevaş’ın En Önemli Yeri: Akdamar Adası
Verimli toprakları ile Gevaş’ın en çok bilinen ve popüler olan noktası kuşkusuzdur ki Akdamar Adası’dır. Bu ada, Van Gölü’nün en büyük ikinci adasıdır ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Bu ada üzerinde badem ağaçlarını bulabilirsiniz. Her mevsim farklı bir güzelliğe sahip olan bu adaya gittiğinizde kendinizi her bir anını kayıt almak isterken bulacaksınız çünkü kesinlikle görülmesi gereken bakir güzelliklerden birine sahip burası. Üstelik bu ada üzerinde kafe ve lokanta bile var. Ada’da gezip Van Gölü’nde yüzdükten sonra bu iki erden birine giderek karnınızı lezzetli Van yemekleri ile doyurabilir ardından adayla aynı isimli olan Akdar Kilisesi’ne gidebilirsiniz.